Geoturystyka

Wyprawy - Górskie wyzwania

TransPyrenees 2010 - wyprawa w Pireneje - zapowiedź


÷Europa, Pireneje

Dlaczego Pireneje i porozumienia jastrzębskie
Jako fascynaci historii i turystyki górskiej postanowiliśmy upamiętnić niezwykle istotny moment dla wszystkich Polaków – podpisanie porozumień jastrzębskich, organizując wyjazd w Pireneje zadedykowany tym ważnym wydarzeniom. Uważamy, że to, co działo się w Jastrzębiu dokładnie trzydzieści lat temu, stało się filarem powstającego NSZZ „Solidarność”. Mimo tego, wydarzenia te są mało znane nie tylko społeczności europejskiej, ale również regionalnej młodzieży. Jesteśmy tym faktem zasmuceni i chcielibyśmy zmienić ten stan rzeczy.
Hiszpania to państwo, które dopiero od 35. lat jest krajem demokratycznym. Podążając byłą pirenejską granicą franksizmu i demokracji, mamy zamiar przypomnieć mieszkańcom i turystom w odwiedzanych w ciągu kolejnych dni regionach, że pięć lat po upadku hiszpańskiej dyktatury, także Polacy walczyli o swoją wolność. Tym samym chcielibyśmy podkreślić, że znaczącą rolę odegrał w tej sprawie nasz region.
Jako lokalni patrioci wierzymy również, że relacje medialne z wyprawy, będą inspiracją dla wielu innych młodych ludzi, do zainteresowania się historią regionu i wzięcia czynnego udziału w jej tworzeniu.

Uczestnicy wyprawy
Jesteśmy wielkimi pasjonatami wspinaczki, górskiego trekkingu rowerowego, speleologii i przede wszystkim wielodniowych, pieszych wypraw górskich. Kochamy góry i staramy się spędzać w nich większość naszego wolnego czasu. Doświadczenie zdobywaliśmy uprawiając turystykę m.in. w górach Austrii, Włoch, Czech, Słowacji oraz Polski. W latach 2008/2009 uczestniczyliśmy w kursie przewodników górskich, organizowanym przez uważane za elitarne w polskim świecie górskim stowarzyszenie SKPG „Harnasie”.
Na co dzień jesteśmy uczniami szkół ponadgimnazjalnych i hobbystami fizyki, geologii i regionalnej historii. W tym roku przystępujemy do egzaminu maturalnego.
W wyprawie (od lewej) biorą udział:
• Alan Klikuszowian
• Konrad Domański
• Marcin Bartosz

uczestn

Program wyprawy

I. Dojazd
1. Wyjazd z Katowic do Saint Jean De Luz

II. Wyprawa
Podążanie szlakiem transpirenejskim w kierunku pierwszego dwutysięcznika Pic d'Orhy (2017 m
n.p.m. ) i jego zdobycie.
Zdobycie najwyższych szczytów w Pirenejach centralnych:
- Pic du Midi d'Ossau (2884 m n.p.m. )
- Vignemale (3298 m n.p.m.)
- Mont-Perdu (3355 m n.p.m.)
- Pic de Posets (3369 m n.p.m.)
- PIC D'ANETO (3404 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Pirenejów)
Zdobycie Pique d'Estats (3143 m n.p.m.) i zejście do Andory
Wyjście z Andory w kierunku Puigmal (2910 m n.p.m.) i jego zdobycie
Dojście do Banyuls-sur-Mer

III. Powrót
Dojazd z Banyuls do Perpignan
Dojazd z Perpignan do Katowic

mapa

26

AGH
Akademia Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława Staszica
Wydział Geologii, Geofizyki
i Ochrony Środowiska
Katedra Geologii Ogólnej i Geoturystyki
al. Mickiewicza 30,
30-059 Kraków
link: journals.agh.edu.pl/geotour