Geoturystyka

Wyprawy - Dookoła świata

Wyprawa do Zachodniej Afryki 2010/2011. ZAPOWIEDŹ

÷Afryka,Maroko-Zatoka Gwinejska

logo

Wyprawa do Afryki Zachodniej - czyli jak w 5 tygodni pokonać trasę od Morza Śródziemnego do Zatoki Gwinejskiej. Pewne jest jedno: mamy bilet do Casablanki i wracamy z Dakaru. Dalsza część trasy nie jest do końca zaplanowana- pustynia, sawanna i w końcu tropikalna dżungla- to nasze cele! Poruszamy się tym czym można; nie straszna nam wizja jechania z kozą na rozlatującym się pickupie, czy przepływanie rwącej rzeki w łódce z wydrążonego drzewa. Podróż będzie przebiegać według naszej fascynacji danymi miejscami i tak przez prawie sześć tygodni. Naszym głównym celem: uchwycić prawdziwe oblicze Zachodniej Afryki w obiektywie.

Trasa wyprawy:

marokoMAROKO
Początek afrykańskiej przygody i najbliższe Europie egzotyczne miejsce do jakiego można dotrzeć z Hiszpanii. Znamy już dobrze ten kraj, zdobędziemy tam wizę do Mauretanii i pojedziemy na południe w kierunku pustynnych bezdroży.


saharaSAHARA ZACHODNIA
Teren okupowany przez Maroko - w zasadzie pas pustyni i "in the middle of nowhere" jednak ważny dla Maroka, znajdują się tam złoża fosforytów. Obozy uchodżców, w jednym z nich wybuchł bunt który został niedawno brutalnie spacyfikowany.
Sahara Zachodnia to około dwie doby jazdy autobusem przez bezkres pustyni aż do miasta Ad- Dakhla - tam poszukamy transportu do Mauretanii. Będzie to przypominający rozpadającego się pickupa samochód z kierowcą który wie jak omijać miny lądowe, które są obecne na granicy z Mauretanią oraz wzdłuż drogi do niej prowadzącej. Przejedziemy przez pas ziemi niczyjej i znajdziemy się już w Mauretanii. Tu kończą się już łatwe ścieżki i infrastruktura.

mauretaniaMAURETANIA
Nieodkryty do końca kraj i owiany złą sławą po porwaniach turystów i odwołaniu rajdu Dakar. Dotrzemy do Noauadhibou skąd udamy się w podróż najdłuższym pociągiem świata to kopalni rudy gdzie kursuje. Stamtąd pojedziemy do Nawakszut po wizę Senegalską, obejrzeć targi rybne i odnaleźć drogę do złomowisk wraków okrętów przy brzegu Mauretanii. Skierujemy się w stronę sawanny i pojedziemy do Senegalu!

senegalSENEGAL
Tu kończy się definitywnie pustynia. Sawanna- trawy, baobaby, palmy. klimat międzyzwrotnikowy. Wstęp do prawdziwej czarnej Afryki, Delta Sine Saloum z roślinnością mangrową, kraj Bassari z zielonymi wzgórzami i malowniczymi wioskami, miasta Sant Louis i Casamanca.


gwinea_bissauGWINEA-BISSAU
Subtropikalny zakątek, dawnej kolonia portugalska, sawanna, lasy parkowe jak i tropikalny las deszczowy w pięknej delcie. Uroczy kraj który jest często omijany- prowadzi tam szlak przemytu narkotyków z Ameryki Południowej do Odessy ze względu na stopień urozmaicenia linii brzegowej, liczne wysepki i zatoki. Archipelag Bijagos- miejsce odpoczynku, połowu ryb, obserwowania delfinów, safari, białe nosorożce i portugalskie zabudowania jak na Goi w Indiach.

gwineaGWINEA
Tropikalna Afryka. Niestabilna sytuacja polityczna. Lasy deszczowe na południu kraju, parkowe na północy, liczne wyżyny i góry. Mówiąc krótko- jeden z najciekawszych geograficznie krajów Afryki Zachodniej. Liczne malowniczo położone wioski i prawie brak infrastruktury. Niedawne obalenie władzy, rządząca junta i niebezpieczeństwo wybuchu kolejnych zamieszek nie czynią tego kraju najpewniejszym, jednak jest chyba najciekawszym na naszej trasie, czego nie możemy ominąć !

zatoka2WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ? ZATOKA GWINEJSKA.
Końcowej części trasy nie możemy do końca zaplanować, gdyż granica Gwinei z Sierra Leone czy Wybrzeżem Kości Słoniowej jest niepewna i niebezpieczna. Być może udamy się do Ghany? Jadąc przez kraje obok, w każdym bądź razie nasz cel to dotarcie do drugiego końca Afryki Zachodniej, od Morza Śródziemnego do Zatoki Gwinejskiej.

Uczestnicy wyprawy:

PiotrekPiotrek
Podróżnik, geograf, fotograf-hobbysta, kolekcjoner i zbieracz minerałów i skamieniałości, pasjonat nauk o naszej planecie. Kończy studia w Polsce- geografię i studiuje na Uniwersytecie w Oslo – geologię. Nauczyciel geografii, uczy także języka angielskiego i w wolnym czasie tworzy strony internetowe.
Podróże zaczynał od wycieczek górskich i działalności w PTTK, potem przyszedł czas na wyprawy z cyklu „wszędzie da się rozbić namiot”- pustynie Maroka, wyspy na środku fiordów na Lofotach, bezdroża Masywu Centralnego czy norweskie góry zimą.
Pasjonuje go nieznane, podróże na granicy zdrowego rozsądku i w skrajnych warunkach

TomekTomek
„Tomek jestem. Na co dzień jestem doktorantem kierunku biofizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Znajomi często mówią, że jestem „pozytywnie zakręcony” i chyba jest w tym trochę prawdy. Lubię wyzwania, podróże, przygody i różne - w szczególności ekstremalne - sporty. Im więcej adrenaliny, tym lepiej :).
Natomiast moją największą pasją jest fotografia. Każde nowe miejsce budzi we mnie artystę, który pędzlem, będącym aparatem fotograficznym, stara się uchwycić nie tylko dany moment i piękną scenerię, ale też uczucia z nią związane.”

26

AGH
Akademia Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława Staszica
Wydział Geologii, Geofizyki
i Ochrony Środowiska
Katedra Geologii Ogólnej i Geoturystyki
al. Mickiewicza 30,
30-059 Kraków
link: journals.agh.edu.pl/geotour