Geoturystyka

Wyprawy - Dookoła świata

Wyprawa do Zachodniej Afryki 2010/2011. ZAPOWIEDŹ

Wyprawa do Zachodniej Afryki 2010/2011. ZAPOWIEDŹ

Wyprawa do Afryki Zachodniej - czyli jak w 5 tygodni pokonać trasę od Morza Śródziemnego do Zatoki Gwinejskiej. Pewne jest jedno: mamy bilet do Casablanki i wracamy z Dakaru. Dalsza część trasy nie jest do końca zaplanowana- pustynia, sawanna i w końcu tropikalna dżungla- to nasze cele! 

Startujemy 18.12.2010, wracamy 25.01.2011

Czytaj więcej...

Czwarta pielgrzymka niecierpliwych

Czwarta pielgrzymka niecierpliwych

Pielgrzymka Niecierpliwych to - wbrew nazwie - wyprawa nie tylko dla tych, którym brak cierpliwości, lecz przede wszystkim dla tych, którym - prozaicznie - nie starcza urlopu na realizację wszystkich marzeń. Bo uczestnicząc w niej można podczas jednego weekendu przejść i zasadniczą część Szlaku Orlich Gniazd i całą trasę "klasycznej" pielgrzymki z Krakowa na Jasną Górę.

Czytaj więcej...

Laponia. Zimowa wyprawa polarna 2006

Laponia. Zimowa wyprawa polarna 2006

Kilka lat temu mój kolega ze Szpicbergenu namawiał mnie na arktyczną wyprawę po parku Narodowym Abisko i przejściu stamtąd pod Kebnekaise - najwyższy szczyt Szwecji. Pomysł bardzo mi się spodobał. Z czasem postanowiłem nad tym popracować. Przy studiowaniu map okazało się, że Abisko to tylko wycieczka w porównaniu do przygody która może czekać na mnie w gigantycznych parkach położonych poniżej, Padejlanta i Sarek.

Czytaj więcej...

Półwysep Kolski - wyprawa naukowa 2003

Półwysep Kolski - wyprawa naukowa 2003

Półwysep Kola jest północno - wschodnią częścią Skandynawii, w całości znajduje się za Kołem Podbiegunowym Północnym. Jego powierzchnia to 140 tys. km2. Półwysep opływają wody Morza Barentsa (od północy) oraz Morza Białego(od południa i wschodu). Geograficznie oddzielony jest on od reszty Skandynawii rzeką Kola (na północy), jeziorem Imandra i rzeką Niwa (na południu). Rzeka Niwa płynąc wzdłuż uskoku oddziela południowe wychodnie Laplandzkiego Pasa Granulitowego od jednostek otaczających wieku białomorskiego.

Czytaj więcej...

Świnoujście - Hel. Wyprawa wybrzeżem 2005

Świnoujście - Hel. Wyprawa wybrzeżem 2005

Wyruszamy z Krakowa w mocno zredukowanym składzie - dwie osoby zamiast pięciu. Agnieszkę ("drugą") "zalało", musiała więc zrezygnować (razem z "drugim" Kubą), a "pierwsza" Agnieszka wycofała się mając w perspektywie samotny powrót do Krakowa (cała trójka zamierzała iść z nami tylko przez weekend). Jestem zatem w przedziale tylko z Michałem, dziewczyny zafundowały nam dodatkowe trzy miejsca do dyspozycji (w pociągu obowiązuje rezerwacja).

Czytaj więcej...

Krym. Wyprawa SKN Geoturysta Politechniki Śląskiej

Krym. Wyprawa SKN Geoturysta Politechniki Śląskiej

W dniach 15 - 29.09.04 studenci czwartego roku specjalności Geoturystyka, kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, przebywali na obozie naukowym na Krymie. W ciągu 14 dni pobytu, pod opieką prof. Politechniki Śląskiej dr hab. inż. Marka Pozzi i mgr inż. Borysa Borówki, realizowali, przygotowany przez siebie, program, obejmujący najważniejsze atrakcje południowej części półwyspu, zarówno w ujęciu przyrodniczym - geologicznym, krajobrazowym, jak i historyczno-kulturowym.

Czytaj więcej...

Islandia - Wyprawa naukowa 2004

Islandia - Wyprawa naukowa 2004

W sierpniu 2004 ekipa koła naukowego Geologów składająca się z 8 osób, wyrusza na wyprawę na Islandię. Celem wyprawy było odwiedzenie unikalnej wychodni grzbietu środkowoatlantyckiego nad powierzchnią oceanu oraz związanych z nim pejzaży działalności wulkanicznej, tektonicznej i lodowcowej.


Czytaj więcej...


26

AGH
Akademia Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława Staszica
Wydział Geologii, Geofizyki
i Ochrony Środowiska
Katedra Geologii Ogólnej i Geoturystyki
al. Mickiewicza 30,
30-059 Kraków
link: journals.agh.edu.pl/geotour