Geoturystyka

Wiadomości

Slajdy z podróży na wielkim ekranie - 11. Festiwal Slajdów Podróżniczych – TERRA

logo_terraW dniach od 3 do 4 grudnia odbędzie się 11. Festiwal Slajdów Podróżniczych Terra, organizowany przez Katarzynę i Andrzeja Mazurkiewiczów - znanych podróżników fotografów, organizatorów wypraw eksploracyjnych do Azji.
Przez dwa dni sale warszawskiego kina Wisła wypełnią miłośnicy podróży. Zobaczą zdjęcia wyświetlane na wielkim ekranie, usłyszą pełne emocji opowieści fotografujących podróżników i posłuchają muzyki świata.    
O tegorocznej edycji:
W czasie Festiwalu powędrujemy ulicami Hawany i Trynidadu, zanurkujemy w Zatoce Świń, odwiedzimy plantację trzciny cukrowej i zatańczymy salsę.  Anna-Olej Kobus i Krzysztof Kobus – autorzy pokazu,  w poszukiwaniu kolonialnych i socrealistycznych klimatów  wybrali się na Kubę wraz z  sześcioletnim Michasiem i czteroletnim Stasiem. Spotkamy też wielu dobrych ludzi i przeżyjemy niemało przygód wyruszając z Anią i Robbem Maciągami na ośmiomiesięczną rowerową wyprawę Jedwabnym Szlakiem  - z Turcji przez Syrię, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan aż do Chin. Marek Tomalik od wielu lat zafascynowany australijskim outbackiem odkryje niektóre tajemnice Aborygenów - rdzennych mieszkańców Australii żyjących w zgodzie z naturą. Natomiast przyrodnik i fotograf Grzegorz Leśniewski w przepięknej diaporamie zadziwi  fascynującym światem przyrody wschodniej Polski. Zobaczymy m.in. jesienne zlotowiska orłów, tokowiska cietrzewi i głuszców, godowe obyczaje saren, bieszczadzkie wilki. Monika Witkowska zabierze nas na polarną wyprawę jachtem wzdłuż wybrzeży północnej Kanady, Alaski i Czukotki, próbując odpowiedzieć na pytania: czy Eskimosi rzeczywiście całują się nosami i dlaczego penis morsa kosztuje kilkaset dolarów?
Bogatą historię i różnorodne krajobrazy zachodniej Turcji przedstawią Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie. Obejrzymy ślady wielkich antycznych kultur i piękne meczety, powędrujemy szlakiem licyjskim, dotrzemy w góry Taurus, zachwycimy się baśniową Kapadocją. Podróżując śladami Marco Polo z Anną i Marcinem Szymczakami oraz 4-letnią Igą dotrzemy do mało znanych zakątków Chin Zachodnich. Przemierzymy pustynię Badai Jaran, powędrujemy przez góry Bogda Shan, odwiedzimy tybetańskie klasztory. I w końcu, przez tajemniczy, egzotyczny i wciąż mało znany Sudan poprowadzi nas swoimi nastrojowymi zdjęciami i opowieścią Marcin Jamkowski, który był świadkiem odkrywania nubijskich grobowców i kościołów, tańczył z derwiszami i wspinał się w górach Taka.

Data i miejsce:
Festiwal odbędzie się w dniach od 3-4 grudnia 2011 w kinie Wisła w Warszawie, pl. Wilsona 2.

Program:
sobota 3 grudnia 2011
godz. 11.00 - 12.30 - Kuba - Muzeum Niespełnionych Marzeń- Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus
godz. 13.30 - 15.00 - Tysiąc szklanek herbaty - Zapiski z jedwabnego szlaku-Ania i Robb Maciąg
godz. 16.00 - 17.30 – Australia, Gdzie kwiaty rodzą się z ognia- Marek Tomalik
godz. 18.30 - 20.00 - Przez puszcze i bagna - Przyroda Polski Wschodniej - Grzegorz Leśniewski

niedziela 4 grudnia 2011
godz. 11.00 - 12.30 - Turcja Zachodnia- Na styku Europy i Azji - Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
godz. 13.30 - 15.00 - Arktyczny rejs - Jachtem u Czukczów, Eskimosów i Inuttów - Monika Witkowska
godz. 16.00 - 17.30 - Śladami marko Polo - Chiny poza utartymi szlakami- Anna i Marcin Szymczakowie
godz. 18.30 - 20.00 - Sudan - Potop w królestwie kusz- Marcin Jamkowski

26

AGH
Akademia Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława Staszica
Wydział Geologii, Geofizyki
i Ochrony Środowiska
Katedra Geologii Ogólnej i Geoturystyki
al. Mickiewicza 30,
30-059 Kraków
link: journals.agh.edu.pl/geotour