Geoturystyka

Relacje z podróży - Europa

Okolice Litmanowej - atrakcje geoturystyczne

Okolice Litmanowej - atrakcje geoturystyczne

Położenie geograficzne

Obszar objęty niniejszym opracowaniem to północna część Kotliny L'ubovniaňskiej, leżącej na północnych krańcach Słowacji. Północno - zachodnia granica opiera się o Spiską Magurę, a północno - wschodnią stanowi L'ubovniaňska Vrchovina. Na południu obszar Kotliny L'ubovniańskiej ograniczają Levoćske Vrchy.
Administracyjnie Litmanova leży w granicach okresu Stara L'ubovňa, będącego częścią większej jednostki podziału terytorialnego jakim jest Presovský Kraj. Inne miejscowości w okolicy to: Kamienka, Hniezdne, Jarabina, Hraničné, Kremná, i Stara L'ubovňa

Czytaj więcej...

Spitsbergen - podstawowe informacje

Spitsbergen - podstawowe informacje

Spitsbergen - to potoczna, i w Polsce najlepiej znana nazwa archipelagu wysp, położonych na dalekiej północy kuli ziemskiej. Natomiast, oficjalną, norweską nazwą tego samego archipelagu jest Svalbard. Zgodnie z obowiązującą w Norwegii nomenklaturą, Spitsbergen to jedynie największa z ponad tysiąca wysp. W niniejszym opracowaniu obie nazwy będą używane zamiennie.

Czytaj więcej...

Kacwinianka Wodospady

Kacwinianka Wodospady

Wodospady znajdują się we wsi Kacwin, na Pogórzu Spiskim. Obszar ten znajduje się w polskiej części Pogórza Skruszyńsko-Gubałowsko-Spiskiego, które graniczy od południa z Rowem Podtatrzańskim oraz Kotliną Orawsko-Nowotarską i Pieninami od północy.

Trzy duże rzeki wypływające z Tatr: Czarny i Biały Dunajec oraz Białka, stanowiąc południkowe granice, dzielą Pogórze Skruszyńsko-Gubałowsko-Spiskie na cztery części. Na wschód od Białki rozprzestrzenia się właśnie Pogórze Spiskie, którego północno-zachodni fragment należy do Polski. Wodospady znajdują się przy zachodniej granicy Pogórza Spiskiego.

Czytaj więcej...

Spitsbergen -  góra Wienertinden

Spitsbergen - góra Wienertinden

Dzień zapowiadał się niewesoło. Ciągle piętnaście metrów na sekundę średniej prędkości wiatru, jakieś przewalające się chmury, wspaniały produkt Williama G. do zainstalowania. Czyli kibel w stacji. Jeszcze przed obiadem wiatr zaczął słabnąć, przejaśniło się troche - no to chociaż pojedziemy zawieźć trochę tego pomiarowego badziewia na lodowiec. Być może wszystko zagra i będzie jakiś pozytywny efekt - my się przewietrzymy, rejestracja zjawisk wreszcie wyjdzie z fazy testów.

Po obiedzie flagi na masztach zwisły zupełnie, a chmury zniknęły. "Czy jedziecie na lodowiec, robicie tam coś dziś?" spytał Mariusz. Tak, owszem mamy takie plany, a co? "Bo ja myślałem, żeby pójść na Wienertinden".
No tak, to jest nas trzech i zadanie godne badaczy. Górka jak górka - trochę może bardziej stroma miejscami niż Rysy od polskiej strony. W warunkach zimowych. Wychodzimy za pół godziny.

Czytaj więcej...

Meteory (Metéora) - skały zawieszone w powietrzu

Meteory (Metéora) - skały zawieszone w powietrzu

Metéora palczaste, szaroniebieskie skały zbudowane z warstw piaskowca i zlepieńca, położone na Równinie Tessalskiej (Grecja) miedzy górami Koziaka i Antihasionu, w pobliżu miasteczka Kalambáka i gór Pindos. Ukształtowane przez naturę , stanowiące pozostałość koryta rzeki wpadającej do prehistorycznego morza, które około dwudziestu pięciu milionów lat temu pokrywało teren obecnej równiny Tessalskiej. Powstałe w wyniku połączonego działania sił erozyjnych wartkiej rzeki Piniós oraz ruchów tektonicznych, których rezultatem są liczne uskoki i szczeliny ciosowe.
Osobliwy zespół skalny, utworzony przez izolowane skały o cylindrycznych kształtach w formie iglic, stożków, grzybów o płaskich powierzchniach stropowych sięgających wysokości 554 m, stanowi swoistą "bramę czasu" zapraszając do wędrówki w odległe czasy średniowiecznej Grecji i wschodniego kościoła ortodoksyjnego.

Czytaj więcej...

Islandia - wyprawa naukowa 2004

Islandia - wyprawa naukowa 2004

W sierpniu 2004 ekipa koła naukowego Geologów składająca się z 8 osób, wyrusza na wyprawę na Islandię. Celem wyprawy było odwiedzenie unikalnej wychodni grzbietu środkowoatlantyckiego nad powierzchnią oceanu oraz związanych z nim pejzaży działalności wulkanicznej, tektonicznej i lodowcowej.

Czytaj więcej...

Krzemionki Podgórskie - spacer po dnie morza jurajskiego

Krzemionki Podgórskie - spacer po dnie morza jurajskiego

Krzemionki Podgórskie - historia Krakowa wpisana w geologię

"Od zamierzchłych czasów Krzemionki owiane były nimbem tajemniczości i legend"
Julian Zinkow

Nie ma chyba Polaka, który nie znałby legendy o Kraku i mistrzu Twardowskim; nie ma Krakowianina, który nie wiedziałby o "Rękawce", obozach "Liban" i "Płaszów". Mało kto wie natomiast, że na Krzemionkach Podgórskich można dzisiaj spacerować po dnie morza jurajskiego i oglądać efekty kolizji płyty Afrykańskiej i Euroazjatyckiej oraz, że przez wieki dostarczały one kopalin skalnych dla rozbudowującego się Krakowa. W obrębie Krzemionek Podgórskich, jak mało gdzie, geologia splata się z historią Krakowa. Proponujemy Państwu fascynującą wycieczkę w przeszłość mierzoną dziesiątkami, tysiącami i milionami lat.

Czytaj więcej...

Pustynia Błędowska - pustynia w niedzielę

Pustynia Błędowska - pustynia w niedzielę

Czasem zdarza się taka niedziela kiedy czujemy, że chciałoby się wyrwać gdzieś. Poza miasto. Najlepiej zaszyć w jakieś głuszy, na totalnym pustkowiu, odpocząć od pracy, z dala od sąsiadów, rodziny, sprzątania, komputera, sesji, kaca i ogólnie - cywilizacji. Gdzieś, gdzie można się wyluzować i wziąć oddech od codzienności.

Właśnie podczas takiego weekendu wpadła mi w ręce książka z serii Przyroda Polska pt."Pustynia Błędowska - fenomen polskiego krajobrazu" autorstwa T. Szczypka, S. Witka, A. Czyloka, O. Rahmonowa, J. Wacha. "Pustynia? Pod Krakowem? Jakiś żart!" pomyślałam sobie. Jednak zdjęcia z przewodnika pokazywały typowe horyzonty pustynne, dużo piasku, suche krzaki. Brakowało tylko wielbłądów i Arabów. Pomyślałam, że warto się tam wybrać i zobaczyć na własne oczy morze piasku. I choćby dlatego, żeby opowiedzieć znajomym, że było się na jedynej w Polsce pustyni!

 Dojazd nie jest zbyt skomplikowany. Aby trafić od strony Krakowa do pustyni należy kierować się na Olkusz i tam skręcić do miejscowości Klucze i Chechła. Od strony Katowic kierujemy się w stronę Sosnowca, Olkusza a tu jak wyżej. Jazda samochodem zabiera ok.2h. Warto też zabrać przyjaciół, bo wiadomo- w kupie raźniej.

Czytaj więcej...

Klif Orłowski w Gdyni - zdrowotny spacer

Klif Orłowski w Gdyni - zdrowotny spacer

Okolice
 Spędzając czas w pięknie położonej Gdyni watro wybrać się na spacer do Orłowa. Jest to jedna ze starszych i piękniejszych dzielnic Gdyni. Legenda mówi, iż nazwę swą zawdzięcza dramatycznej walce dwóch orłów, jaka została zauważona nad tym miejscem w XVII w.

 Od stacji SKM Gdynia- Orłowo wyruszamy w stronę morza, gdzie dochodzimy do przyjemnego deptaku i mola orłowskiego. Zostało ono wybudowane w 1934 roku i początkowo miało długość ok. 400m. Z powodu zniszczeń w okresie II Wojny Światowej oraz działalności morza dziś ma ok.180m i jest krótsze o 278m od mola sopockiego(458m), które jest dobrze widoczne po północno- wschodniej stronie. W kierunku południowo- zachodnim mamy wspaniały widok na klif orłowski. Kiedy jest dobra widoczność można zobaczyć mierzeję helską na horyzoncie. Warto się wybrać w to miejsce również nocą, aby zobaczyć jak pięknie są oświetlone oba pomosty.

Czytaj więcej...

Elbrus, informacje praktyczne

Elbrus, informacje praktyczne

Do jednorazowego, trwającego do 3 miesięcy od daty wystawienia, wjazdu na obszar Ukrainy, Białorusi i Federacji Rosyjskiej uprawnia pieczątka służbowa "AB". Otrzymuje się ją bezpłatnie i od ręki w Informacji Paszportowej Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Krakowa przy ulicy Św. Sebastiana 11 (przecznica od ul. Józefa Dietla). Podstawą może być: zaproszenie z terenu w/w krajów; voucher z biura turystycznego; lista imienna uczestników z rekomendacjami ośrodka naukowego. Posiadacz pieczątki "AB" jest zwolniony z obowiązku okazywania walut obcych na okres pobytu w trakcie kontroli granicznej. Przekraczając granicę państwową z Ukrainą w Medyce trzeba wykupić obligatoryjne i powszechne ubezpieczenie, jeśli okres pobytu na Ukrainie przekracza jedną dobę. Okres ubezpieczenia wynosi trzy, siedem lub czternaście dni. Koszt trzydniowego ubezpieczenia wynosi 3 USD lub 12 UAH.


Czytaj więcej...


26

AGH
Akademia Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława Staszica
Wydział Geologii, Geofizyki
i Ochrony Środowiska
Katedra Geologii Ogólnej i Geoturystyki
al. Mickiewicza 30,
30-059 Kraków
link: journals.agh.edu.pl/geotour