Geoturystyka

Relacje z podróży - Europa

Geoturystyka dla zmotoryzowanych... czyli Trasa Transfogarska

Geoturystyka dla zmotoryzowanych... czyli Trasa Transfogarska

Podróżując po Rumunii, nie można ominąć jednej z jej głównych atrakcji – jaką jest trasa Transfogarska. Ta niezwykle kręta droga prowadzi z miejscowości Sibiu do Piteşti przez najwyższe rumuńskie góry – Fogarasze, łącząc ze sobą dwa regiony: Transylwanię i Wallachię.  Położona jest między najwyższymi szczytami Fogaraszów:  Moldoveanu (2544m n.p.m.) i Negoiu (2535m n.p.m.), wznosząc się tym samym na wysokość 2034m n.p.m. (Bâlea Lac).

Czytaj więcej...

Jaskinia Jasovska

Jaskinia Jasovska

Słowacja jest krajem górzystym, którego aż 61% powierzchni zajmują pasma i łańcuchy górskie Karpat Zachodnich oraz w mniejszym stopniu Wschodnich. Jest to niezwykle atrakcyjna turystycznie część Europy przyciągająca rzesze turystów. Największym bogactwem naturalnym Słowacji obok źródeł wód mineralnych, których na terenie kraju jest ponad 1200, są jaskinie.

Czytaj więcej...

Szeklerzy i sól - tydzień w Siedmiogrodzie

Szeklerzy i sól - tydzień w Siedmiogrodzie

Poniższa relacja zawiera moje wspomnienia z tygodniowej wycieczki do Siedmiogrodu w Rumunii. Byłem tam na przełomie czerwca i lipca 2009. Wycieczka miała dwa główne cele miasto Sighisoara oraz zjawiska krasu solnego w okolicach Praid. Niejako przy okazji odwiedziłem kilka innych interesujących miejsc. Region, o którym mowa jest zamieszkały przez Szeklerów, węgierską grupę etniczną o swoistej kulturze. Ograniczone możliwości porozumiewania się nie tylko po angielsku, ale nawet po rumuńsku stanowiły swoiste wyzwanie dla samotnego polskiego turysty.

Czytaj więcej...

Od Torli do Alquezaru – mała wędrówka wśród wielkich kanionów Aragonii

Od Torli do Alquezaru – mała wędrówka wśród wielkich kanionów Aragonii

Wprowadzenie

Tematem niniejszej relacji są wspomnienia z dziewięciodniowej wędrówki przez część wielkiego łańcucha górskiego Pirenejów, którą odbyłem w drugiej połowie września 2008. Jej trasa prowadziła przez dwa różne fragmenty Pirenejów. Pierwszy to otoczenie masywu Monte Perdido a drugi to góry Sierra de Guara. Obie grupy górskie znajdują się w północnej części Aragonii, regionu Hiszpanii.

Czytaj więcej...

Kiruna, czyli na północ od Koła Polarnego

Kiruna, czyli na północ od Koła Polarnego

Środa 21.01.2009

Wycieczkę rozpoczęliśmy na dworcu w Uppsali, gdzie punktualnie o 1858 podjechał pociąg. Ulokowaliśmy się w sześcioosobowych wagonach sypialnych, gdzie każdy centymetr przestrzeni został pieczołowicie wykorzystany i ciężko było znaleźć miejsce na nasze bagaże. W sumie jednak noc upłynęła bardzo szybko i komfortowo. Mogliśmy korzystać z pryszniców, w których ciepła woda zdawała się mieć wyjątkowo duży zbiornik, oraz z wagonu restauracyjnego, który zaskoczył na dość niskimi cenami (byliśmy przyzwyczajeni do marż w Warsie).

Czytaj więcej...

Zbraszowska Jaskinia Aragonitowa i Hranicka Przepaść -osobliwości Hranickiego Krasu

Zbraszowska Jaskinia Aragonitowa i Hranicka Przepaść -osobliwości Hranickiego Krasu

Hranicki Kras wziął swoją nazwę od miasta Hranice na Morawach. Jest on położony w Czechach w obniżeniu pomiędzy Sudetami a Karpatami zwanym Bramą Morawską. Obniżeniem tym od wieków prowadziły szlaki komunikacyjne z południa na północ Europy. Również dzisiaj jest to jeden z ważniejszych europejskich korytarzy transportowych.

Czytaj więcej...

Rezerwat „Narodná prírodná rezervácia Šomoška”

Rezerwat „Narodná prírodná rezervácia Šomoška”

Około 320 km na południe od Krakowa, tuż przy granicy słowacko-węgierskiej znajduje się rezerwat "Narodná prírodná rezervácia Somoska", należący do najmłodszego wulkanicznego pasma górskiego na Słowacji, zwanego Cerová vrcho-vina. Do rezerwatu można dostać się pieszo - dojście z pobliskiej wioski Siatorská Bukovinka zajmuje około 40 minut, bądź samochodem, zarówno od strony słowackiej jak i węgierskiej, od kwietnia do października. Dojazd autem od strony słowackiej może przysporzyć nieco trudności, gdyż droga jest wąska (mieści się tylko jedno auto), szutrowa i stosunkowo długa. Opłata za wstęp oraz za korzystanie z parkingu wynosi 20 koron słowackich. W obrębie rezerwatu wyznaczone zostały 2 ścieżki geoturystyczne. Pierwsza, prowadząca przez największe atrakcje rezerwatu liczy 1,6 km, wzdłuż której rozmieszczonych jest 7 tablic informacyjnych z opisami w 3 językach (słowackim, angielskim i węgierskim). Z kolei druga, zdecydowanie mniej atrakcyjna na której ustawiono 10 tablic informacyjnych, została utworzona stosunkowo niedawno i prowadzi do pobliskiego kamieniołomu Mačacia.

Czytaj więcej...

Moja łazęga w Czarnogórze

Moja łazęga w Czarnogórze

Na cel mojego samotnego majowego wyjazdu postanowiłem wybrać Czarnogórę, stosunkowo mało znany kraj, do niedawna złączony z Serbią. Zła sława Serbii, a co za tym idzie i Czarnogóry, głównie podsycana przez amerykańskie i europejskie media nie zniechęciła mnie do tego, aby samemu przekonać się jak to jest w kraju „osi zła”.

Środkiem lokomocji na miejscu miał być kupiony w 1996 roku rower Haro, który niestrudzenie służy mi już ponad 10 lat. Zanim jednak, z pomocą, tylko własnych mięsni, mogłem przemierzać ten górzysty kraj, musiałem tam dotrzeć za pomocą publicznego transportu kolejowego, co samo w sobie jest ciekawym przeżyciem.

Czytaj więcej...

Etna - czynne wulkany Europy

Etna - czynne wulkany Europy

Największy, czynny wulkan Europy, położony w północno-wschodniej części Sycylii. Wznosi się na wysokość ok. 3340 m n.p.m., a jego obwód u podstawy przekracza 300 km. Jest to typowy stratowulkan wyrzucający lawę i materiał piroklastyczny. Historia Etny zaczęła się około 500 tys. lat od wielu podmorskich wylewów lawy bazaltowej na dno rozległej zatoki. Ruchy tektoniczne wynoszące przyspieszyły proces wydźwignięcia powyżej poziomu morza. W trakcie potężnych erupcji początkowo uformował się wulkan Trifoglietto. Jego erupcje miały charakter eksplozywny z olbrzymią ilością materiału piroklastycznego (pyły, popioły, scoria, lapille).

Czytaj więcej...

WOŚP w górach - mój Czwarty Karpacki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

WOŚP w górach - mój Czwarty Karpacki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Mój Czwarty Karpacki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczął się gdzieś w połowie października, czyli trzy miesiące przed Finałem... Nie zliczę godzin, które przeznaczyłem na przygotowania. Nie wymienię spotkań, rozmów, telefonów, faksów oraz e.mail'i do wolontariuszy, schronisk, sponsorów, Sztabu w Warszawie i mediów. Nie pomnę już setek wiadomości, które wysłałem do wszystkich, którzy - jak sądziłem - mogli pomóc w przygotowaniu i reklamie "Czwartego...". Warto było! Zebrałem doskonały zespół pięćdziesięciu osób gotowych wyruszyć ze skarbonkami w zimowe góry. I chyba jako jedyny szef Sztabu miałem problem z deficytem wolontariuszy, bo nie przyjmowałem zgłoszeń "z ulicy" (chociaż miałem ich sporo), nie chciałem ryzykować bezpieczeństwa "moich" ludzi, musiałem mieć najlepszych, o których mogłem być spokojny nawet w bardzo trudnych warunkach na szlaku.

Czytaj więcej...


26

AGH
Akademia Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława Staszica
Wydział Geologii, Geofizyki
i Ochrony Środowiska
Katedra Geologii Ogólnej i Geoturystyki
al. Mickiewicza 30,
30-059 Kraków
link: journals.agh.edu.pl/geotour