Geoturystyka

Relacje z podróży - Australia i oceania

Góra Kościuszki - narty w Australii

÷Australia, Alpy Australijskie-Góry Śnieżne

Wyprawa w Australijskie "Snowy Mountains" była pierwszą moją wycieczką po kilku miesięcznym pobycie w Sydney. Pomysłodawcami wycieczki byli dwaj zaprzyjaźnieni Brazylijczycy (Ricardo i Mauricio), którzy chcieli po raz pierwszy w życiu zobaczyć śnieg. Mauricio kupił starego volvo za 800$AUD i pojechaliśmy (Ja, Michał Tyślewicz, Mauricio i Ricardo).

1Miejscowością docelową naszej wycieczki była miejscowość Thredbo, położona ok. 800 km od Sydney. W połowie drogi znajduje się Canbera - stolica Australii, która oprócz gmachu parlamentu nie wyróżnia się niczym szczególnym (być może szerokimi ulicami i brakiem ruchu), dlatego spędziliśmy tam tylko 2 godziny.
Miejscowość Thredbo uważana jest za jedno z najatrakcyjniejszych ośrodków narciarskich Australii. Jak się okazało w sezonie wszystkie noclegi są tam zarezerwowane, dlatego noc musieliśmy spędzić w samochodzie. Temperatura w zimie schodzi zaledwie do -1 stopni Celsjusza w nocy, dlatego też śniegu w samej miejscowości nie widać. Zobaczyć go można dopiero po 20 - 30 minutach jazdy kolejką krzesełkową "Kosciuszko Express".

2Najwyższym szczytem Australii jest Góra Kościuszki i sięga 2228 m n.p.m. Góra Kościuszki usytuowana jest w południowej części Parku Narodowego im. Tadeusza Kościuszki (Kosciuszko National Park). Najbliższe podejście na szczyt jest z góry wyciągu Kościuszko Express. Dystans z końca kolejki krzesełkowej na szczyt i z powrotem wynosi ok. 13 km i zajmuje ok. 5h, dlatego też postanowiłem ją zdobyć, podczas gdy moi znajomi próbowali pierwszych kroków na snowbordzie. Góra Kościuszki jest niewiele większa od innych sąsiadujących szczytów: Townsend, Carruthers i Twynam należących do głównego pasma górskiego Australii (dachu Australii) kontrastującego z horyzontem jezior polodowcowych. Odkrywcą, który pierwszy zmierzył jej wysokość, był wybitny polski badacz Paweł Edmund Strzelecki. Oryginalna nazwa góry w języku aborygenów to "Tar Gan Gil", a nazwisko Kościuszko jest przez Australijczyków nie do wymówienia toteż wymawiają je [Kosciaszko].
Nazwa szczytu nadana na cześć największego polskiego patrioty, ma związek z kształtem szczytu, który jest podobny do naszego Kopca Kościuszki.
Niestety na górze, zaraz za wyciągiem, siedzą na skuterach śnieżnych panowie strażnicy, którzy strzegą, aby nikt bez przewodnika nie wybierał się w góry, a ten z kolei kosztuje 32$ AUD i w dodatku musi uformować się grupa 3 osób ewentualnie trzeba zapłacić 90 $ AUD, czyli ok. 225 PLN.
Osobę, która nie jednokrotnie schodziła polskie tatry, zaliczając szczyty, żenuje taki stan rzeczy, że trzeba słono płacić za przewodnika w górach o tak niewielkich nachyleniach stoków. Dlatego osoba taka z pewnością spróbuje znaleźć inne rozwiązanie.

3Już po godzinie wędrówki odczuwa się niesamowitą górską scenerię, jakże inną, w zachwycie łatwo się jest jednak zgubić i tutaj wymóg przewodnika staje się uzasadniony. Wydaje się, że spotkać kogoś jest mało prawdopodobne jak na pustyni (fatamorgana). Ja na szczęście miałem ze sobą nić Adrianny w postaci moich śladów i piękną pogodę. Idąc pod słońce po nie naruszonym śniegu ma się wrażenie, że idzie się po plastiku. Podczas ostatniego zlodowacenia lodowiec przyniósł ogromne bloki skalne.
Powierzchnia parku wynosi 600 tyś hektarów i ze względu na unikalną florę i faunę, której części nie można spotkać nigdzie indziej na świecie (występuje tam więcej niż 200 unikalnych gatunków ptaków - to jest ok. 40% wszystkich znanych w Nowej Południowej Walii). W 1977 r park ten został ustanowiony Rezerwatem Biosfery UNESCO.

26

AGH
Akademia Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława Staszica
Wydział Geologii, Geofizyki
i Ochrony Środowiska
Katedra Geologii Ogólnej i Geoturystyki
al. Mickiewicza 30,
30-059 Kraków
link: journals.agh.edu.pl/geotour