Geoturystyka

Relacje z podróży - Australia i oceania

Nowa Zelandia - porady praktyczne

Nowa Zelandia - porady praktyczne

Większość atrakcji geoturystycznych w NZ znajduje się na obszarze parków narodowych. Wspaniała, unikalna przyroda, zarówno ta ożywiona jak i nieożywiona chroniona jest na obszarze 14 parków narodowych, z których dwa wpisane są listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ludzie z najróżniejszych stron świata przybywają do tego zielonego kraju, aby przebyć słynne, długodystansowe szlaki piesze (zgłasza w takich parkach jak Fiordland, Kahurangi czy Tongariro) i zobaczyć nowozelandzkie "cuda natury" - geo-cuda, czyli atrakcje geoturystyczne, które znajdują się nie gdzie indziej jak tylko w parkach narodowych.

Czytaj więcej...

Nowa Zelandia Aoteora - kraina długich białych obłoków

Nowa Zelandia Aoteora - kraina długich białych obłoków

W roku 2003 opuszczając Australie snułem wiele planów na temat sposobu powrotu do Polski. Początkowo chciałem wracać przez Azję, ale ostatecznie wyklarowała się trasa: Australia - Nowa Zelandia - Hawaje - Kanada - Anglia - Polska. Dzięki tej spontanicznej zmianie planów udało mi zwiedzić Nową Zelandię.
Decyzji tej nie żałuje, gdyż kraj ten w stosunku do Europy znajdują się na "samym końcu świata" i z tego względu być może mógłbym nigdy tam nie pojechać, a naprawdę warto (do Azji myślę, że kiedyś pojadę). Jeśliby przebić globus linią prostą przez jego środek, wbijając ją w miejscu gdzie zaznaczona jest Polska, to linia ta wyjdzie z globusa blisko miejsca gdzie znajduje się Nowa Zelandia, zatem można stwierdzić, że znajduje się ona dalej niż Antarktyda.
Nowa Zelandia znajduje się stosunkowo blisko Australii, dlatego też wszystkim, którzy są/będą w krainie Auss (czyt. Ozz) polecam udanie się do krainy Kiwi. W końcu to tylko rzut beretem przez morze Tasmańskie (1600 km na południowy wschód od Australii, ok. 2h lotu Quantas'em albo New Zealand Airlines).
Nowa Zelandia to kraj niezwykle bogaty w atrakcje geoturystyczne (dla mnie jest ona jedną wielką atrakcją geoturystyczną). Atrakcje występujące na dwóch głównych wyspach różnią się zasadniczo. Zanim jednak przedstawię ich skromną część chciałbym przybliżyć nieco ewolucyjnej historii tego wyspiarskiego kraju, dzięki czemu będzie można lepiej zrozumieć charakter tych atrakcji.

Czytaj więcej...

Wielka Rafa Koralowa - nurkowanie na rafie

Wielka Rafa Koralowa - nurkowanie na rafie

Kolejna wyprawa, odbyła się Autostopem w Towarzystwie Pawła Gudeja, kilka miesięcy później na Północ Australii. Przez kilka miesięcy wytężonej pracy w Sydney udało nam się zdać egzamin licencyjny na nurkowanie "Padi - Open Water", dlatego też celem naszej wyprawy było dotarcie do Wielkiej Rafy Koralowej, do miejscowości Carns w stanie Queensland. Dostęp do rafy jest z stamtąd chyba najdogodniejszy, dystans między rafą a wybrzeżem zmniejsza się tu do 5 godz. najwolniejszym z możliwych kutrów.

Czytaj więcej...

Góra Kościuszki - narty w Australii

Góra Kościuszki - narty w Australii

Wyprawa w Australijskie "Snowy Mountains" była pierwszą moją wycieczką po kilku miesięcznym pobycie w Sydney. Pomysłodawcami wycieczki byli dwaj zaprzyjaźnieni Brazylijczycy (Ricardo i Mauricio), którzy chcieli po raz pierwszy w życiu zobaczyć śnieg. Mauricio kupił starego volvo za 800$AUD i pojechaliśmy (Ja, Michał Tyślewicz, Mauricio i Ricardo).

Miejscowością docelową naszej wycieczki była miejscowość Thredbo, położona ok. 800 km od Sydney. W połowie drogi znajduje się Canbera - stolica Australii, która oprócz gmachu parlamentu nie wyróżnia się niczym szczególnym (być może szerokimi ulicami i brakiem ruchu), dlatego spędziliśmy tam tylko 2 godziny.
Miejscowość Thredbo uważana jest za jedno z najatrakcyjniejszych ośrodków narciarskich Australii. Jak się okazało w sezonie wszystkie noclegi są tam zarezerwowane, dlatego noc musieliśmy spędzić w samochodzie. Temperatura w zimie schodzi zaledwie do -1 stopni Celsjusza w nocy, dlatego też śniegu w samej miejscowości nie widać. Zobaczyć go można dopiero po 20 - 30 minutach jazdy kolejką krzesełkową "Kosciuszko Express".

Czytaj więcej...

Superpit - gorączka złota

Superpit - gorączka złota

ZŁOTO! ZŁOTO! ZŁOTO (!) wołano w całej Zachodniej Australii, kiedy Artur Bayley i Wiliam Ford w roku 1892 znaleźli 554 ounces złotych samorodków w przeciągu kilku dni na obrzeżach obecnego Coolgardie, rozpoczynając w ten sposób największą w historii Australii "gorączkę złota".

Przemykając samochodem z pełną klimatyzacją odległość ponad 600 km dzielącą Perth (stolicę Zachodniej Australii) do Kalgoorlie z łatwością pokonujemy ten dystans w ciągu siedmiu godzin. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, jak bardzo wyczerpująca musiała być w tamtych czasach wędrówka ludzi żądnych bogactwa.

Czytaj więcej...


26

AGH
Akademia Górniczo-Hutnicza
im. Stanisława Staszica
Wydział Geologii, Geofizyki
i Ochrony Środowiska
Katedra Geologii Ogólnej i Geoturystyki
al. Mickiewicza 30,
30-059 Kraków
link: journals.agh.edu.pl/geotour